Zakup stołu do domu powinien być prosty jak bułka z masłem, prawda? Nie zawsze. Czasem pojawia się konflikt między wymarzonym designem a wielkością pomieszczenia. Model, który przypadł nam do gustu, okazuje się być niedopasowany do wymiarów wnętrza – czy to swoim rozmiarem, kształtem, czy innym parametrem. Wtedy pozostają dwie opcje: poprosić o stworzenie stołu na wymiar lub poszukiwania podobnego mebla, ale bardziej funkcjonalnego, dopasowanego. Czym kierować się przy wyborze wymarzonego stołu?
Projektowanie stołu z Woodnut

Cenisz swój czas – szanujemy to. Spodobał Ci się nasz styl i projekty, ale żadna z propozycji nie sprawdzi się rozmiarem czy kształtem w Twoim domu? Zamiast ponownych poszukiwań wolisz poprosić o stworzenie stołu na wymiar? Dobrze trafiłeś!
My, w Woodnut, dajemy Ci możliwość zaprojektowania własnego stołu na wymiar. Wykorzystaj intuicyjny konfigurator na naszej stronie internetowej. To jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego stworzenia projektu stołu na wymiar! Podążaj za instrukcją, wybierając takie opcje, jak:
- rodzaj drewna,
- wymiary stołu drewnianego,
- kształt blatu,
- typ nóg (np. stalowe, drewniane),
- układ podstawy.
Na koniec podaj dane kontaktowe. Eksperci z Woodnut prześlą Ci wycenę zaprojektowanego samodzielnie mebla na e-mail w przeciągu 24 godzin. To jak? Działaj!
Krok 1: Wybierz kształt stołu

Stół okrągły, prostokątny, kwadratowy czy owalny? Wybór zależy w dużej mierze od wielkości i kształtu pomieszczenia.
Pamiętaj! To, że stół zmieścił się fizycznie w pokoju, to nie wszystko – wokół niego powinno pozostać jak najwięcej wolnej przestrzeni, by pomieścić komfortowo (minimum) wszystkich domowników, pozostawiając określoną, standaryzowaną odległość między krzesłami oraz biorąc pod uwagę szerokość siedzisk.
Stoły kwadratowe lub okrągłe – jedyne rozwiązanie do małych wnętrz
Typowym wyborem dla wnętrz o małym metrażu jest stół kwadratowy lub okrągły. Każdy z tych dwóch typów pomaga zaplanować oraz wykorzystać ograniczoną przestrzeń w maksymalnym stopniu.
Rozkładane stoły okrągłe lub kwadratowe – praktyczność na wysokim poziomie!
Jeśli planujesz często zapraszać gości na miłe spotkania w gronie rodziny czy znajomych, nie martw się niewielkim rozmiarem stołu w kuchni, jadalni – idealnym rozwiązaniem są rozkładane stoły kwadratowe lub okrągłe. Meble z tak niepozorną modyfikacją dają niebywałą możliwość, by pomieścić w pokoju wiele osób (a przynajmniej więcej niż, jak to bywa standardowo, cztery osoby), a także negują przekonanie, że niewielka kuchnia to małe możliwości, spore utrudnienia logistyczne czy bycie skazanym na niemożność urządzania imprez w swoim mieszkaniu, domu.
Okrągły stół – najpopularniejszy model do przestronnej jadalni
Okrągły stół to najpopularniejszy model stołu do współczesnej jadalni – sprawdzi się w niemal wszystkich mniejszych wnętrzach o nietypowym kształcie. Zajmuje mniej miejsca niż kanciaste odpowiedniki. Pozwala na swobodne odsuwanie krzeseł. Pomieści o wiele więcej osób siedzących niż stół kwadratowy o podobnym rozmiarze, ale jednocześnie okrągłego modelu nie ustawisz przy ścianie – a to już wiąże się z potrzebą przewidzenia potencjalnych szczegółów aranżacji i oficjalnego układu pomieszczenia. Jednym z podstawowych założeń, jakie przyświecają każdemu z nas – jest chęć przeprowadzki do miejsc, które pomieszczą nawet kilkanaście gości.
Okrągłe stoły są stałą dekoracją i elementem wyposażenia w nietuzinkowych aranżacjach, np. w stylu boho, japandi, vintage, retro, prowansalskim, industrialnym, skandynawskim…
Stoły prostokątne bądź owalne – częsty wybór do większych pokoi
Duże stoły – zazwyczaj prostokątne czy owalne – sprawdzą się najlepiej tam, gdzie planuje się liczne spotkania towarzyskie, tj. w jadalni (jako wydzielone oddzielne pomieszczenie lub jako część aneksu kuchennego, złączonego z salonem).
Stoły prostokątne – uniwersalność, niezawodność
Stoły w kształcie prostokąta to uniwersalny wybór. Dają możliwość wygodnego ustawienia krzeseł po obu stronach (co najmniej sześć siedzisk). Zagospodarowują wnętrza długie i wąskie. Bardziej zaawansowany model to rozkładany prostokątny stół – to mebel do dużych przyjęć i spotkań, który na co dzień ma kilkukrotnie mniejszą powierzchnię. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania i jakość wykończenia mebla – tak, aby służył właścicielom przez wiele lat.
Stoły owalne – w środku klasyfikacji
Owalny stół to wybór pośredniczący między okrągłym a prostokątnym odpowiednikiem. Jest idealny do pomieszczeń o niestandardowym kształcie – najczęściej do większych jadalni, czyli pomieszczeń, w których można zagospodarować wyjątkowo dużo miejsca.
Stoły kwadratowe i okrągłe – funkcjonalne w różnych sytuacjach
Nie znaczy to jednak, że do pomieszczenia o dużym metrażu nie nadadzą się stoły kwadratowe bądź okrągłe. Mogą stanowić one podstawowy element wyposażenia pokoju o względnie podobnych długościach boków. Elegancki mebel postawiłoby się w centralnej części pomieszczenia, z dużą ilością wolnej przestrzeni wokół, dzięki czemu w trymiga zniknąłby Twój wstyd przed niewielką przestrzenią dla gości w swoim mieszkaniu. Z okrągłym stołu, pozbawionym kanciastych narożników, związany jest pewien zabobon („nie siadaj na rogu stołu, bo zostaniesz starym kawalerem lub starą panną”).
Nie tylko centrum pomieszczenia. Jak ustawić stół kwadratowy lub prostokątny?
Zarówno stół kwadratowy, jak i prostokątny, można postawić przy ścianie bocznej lub narożniku, co pozwala oszczędzić wiele miejsca w pokoju. Szczerze mówiąc, tylko w bardzo dużych mieszkaniach lub przestronnych domach znajduje się na tyle sporo miejsca, by móc ulokować mebel na środku pokoju. Stoły narożne pasują także do: niewielkiego salonu, małego aneksu kuchennego, mikroskopijnej wnęki w kawalerce.
Jakie kształty mogą mieć stoliki kawowe? Pozwól sobie na szczyptę szaleństwa!
W salonach królują raczej stoliki kawowe z drewna litego o dowolnym kształcie. Tutaj można pozwolić sobie na większe szaleństwo. W zależności od stylu aranżacji pojawią się nie tylko stoliki kawowe o klasycznych (prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe), ale i fantazyjnych, niestandardowych kształtach.
Krok 2: Zdecyduj o rozmiarze stołu

Wszystkie decyzje o umeblowaniu mieszkania lub domu muszą być dokładnie przemyślane. Nie sugeruj się tylko designem. Nawet najbardziej urodziwy stół, wykonany z najwyższej jakości i drogich materiałów, pełen zdobień (np. rzeźbione nogi), oszpeci wnętrze, jeśli zajmie zbyt dużo przestrzeni i ograniczy dostęp do pozostałych części pokoju. Co zrobić, by nie dopuścić do tak rażących pomyłek?
Jak wybrać rozmiar stołu do domu?
Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z niewłaściwym wyborem mebli do domu, przed zamówieniem stołu musisz dokładnie wymierzyć obszar, w którym – zgodnie z projektem – ma stanąć stół.
Odległość między krzesłem a stołem
Komfortowa odległość, umożliwiająca szybkie i sprawne odsunięcie krzesła od stołu i wstanie z siedziska, to około 75 cm. Eksperci zalecają, by w pomieszczeniach o małym metrażu, zniżyć tę wartość do 55 cm.
Przestrzeń na krzesło dla pojedynczej osoby
Optymalna (rozsądna, przemyślana) przestrzeń dla jednego człowieka oscyluje w granicach 60 cm długości oraz 40 cm głębokości blatu – i tym obecnie kieruje się większość miłośników savoir-vivre. To jednak nie wszystko. Jeśli w lokalu docelowo mieszkają dwie osoby (np. kawalerka), to wymienioną długość trzeba pomnożyć przez dwa (lub więcej).
Istotny jest również margines bezpieczeństwa (miejsce na zastawę stołową i naczynia do gotowania) – wartość liczbowa – w tym wypadku trzeba pamiętać o dobrym wyselekcjonowaniu, kto potrzebuje pracy w samotności, a kogo znowuż cieszą i mobilizują do działania krótkie konwersacje ze współpracownikami, swego rodzaju odpoczynek od ekranu.
Optymalne wymiary stołów do domu
Stół do domu (najczęściej stół jadalniany) może pomieścić nawet 8, 10, i więcej osób. Wiele zależy od lokalizacji mebla i jego funkcjonalności. Najpierw przeanalizujmy, jakie wymiary powinny mieć stoły prostokątne/kwadratowe:
- Stół do jadalni dla 4 osób ma wymiary: 120 × 80 cm w przypadku stołu prostokątnego.
- Stół dla 6 osób to wymiary: 120 × 180 cm, 80 × 140 cm lub 90 × 150 cm.
- Stół dla 8 osób miewa zazwyczaj wymiary co najmniej 80 × 160 cm, 160 × 240cm lub 100 × 180 cm (dla stołu prostokątnego).
- Stół do dużej jadalni na 10 osób wyróżnia się wymiarami 200 × 280 cm, 80 × 200 cm lub 100 × 200 cm.
- Stół do dużej jadalni na 12 osób ma wymiary 240 × 320 cm.
Jeśli zaś chodzi o stoły okrągłe, ustalenia wyglądają następująco:
- Stół do jadalni dla 4 osób to 80-100 cm średnicy dla stołu okrągłego.
- Stół dla 6 osób ma średnicę 120-140 cm (stół okrągły).
- Stół dla 8 osób wyróżnia się średnicą 160-180 cm.
- Stół jadalniany na 10 osób to kwestia średnicy o wartości 200-220 cm.
- Stół do dużej jadalni na 12 osób oznacza średnicę 240-260 cm.
Krok 3: Dostosuj stół do stylu aranżacji, określ materiał
Każdy styl aranżacji rządzi się innymi prawami – również w kwestii kształtów stołów do jadalni czy kuchni z danego projektu. Wielkość pomieszczenia nie ma tu tak wielkiego znaczenia.

Styl nowoczesny kojarzy się z prostymi, minimalistycznymi stołami o neutralnych barwach. Nie uświadczysz tu fantazyjnych kształtów, a zamiast tego będą królować stoły prostokątne, kwadratowe czy okrągłe, wykonane z metalu, szkła czy drewna.
Klasyczny styl aranżacji to – stwierdzi to jednogłośnie większość osób, które mają jakieś pojęcie o designie – raj dla prostokątnych oraz owalnych stołów z drewna litego.
Bardziej dziewczęce i romantyczne są style boho i rustykalny. Pierwszy kojarzy się z okrągłymi lub owalnymi, drewnianymi stołami z wyraźnie widocznym usłojeniem. Meble o ciepłej barwie pięknie wpasowują się do wnętrza pełnego kolorowych tekstyliów, bujnych roślin i naturalnych akcentów. W rustykalnym stylu aranżacji podobnie jak u poprzednika: tutaj również znajdziesz okrągłe lub owalne stoły z litego drewna o surowym wykończeniu oraz naturalnych słojach i wyżłobieniach, które dodają wnętrzu autentycznego charakteru.
Do stylu industrialnego pasują drewniane stoły z metalowymi nogami czy szklanym blatem. Jeśli chodzi o kształt tej surowej aranżacji, to dominują prostokątne i kwadratowe stoły – wszelkie narożniki, kanty są wskazane.
Materiał a kształt stołu – czy to się jakoś łączy?
Wybór materiału na stół kuchenny czy jadalniany to kluczowy aspekt przy aranżowaniu wnętrza. Raczej nie zachodzi żadna korelacja między materiałem a kształtem stołu.
Na pewno najpopularniejszym tworzywem jest naturalne, ciepłe drewno, które nigdy nie wyjdzie z mody. Każdy, kto miał z nim styczność, chwali sobie właśnie drewno dębowe.
Stoły z drewna litego najczęściej mają blaty w kształcie prostokąta lub kwadratu – nie da się ukryć, że znacznie łatwiejsza jest obróbka drewnianej powierzchni „na kanciasto”. Wyżłabianie okrągłych krawędzi (stoły owalne) lub tworzenie w pełni okręgu (stół okrągły), to znacznie więcej pracy.
Krok 4: Zwróć uwagę na funkcjonalność stołu

Funkcjonalność stołu, czyli temat, który poruszaliśmy przy analizie kroku 1 (kształt stołu a wielkość pomieszczenia). W skrócie: możemy wyróżnić:
- Stół ze stałym, nieruchomym blatem (stół stały) – stabilny i trwały mebel. Tutaj już kształt nie ma znaczenia, bo każdy z wymienianych kształtów (stół prostokątny, kwadratowy, okrągły, owalny) z automatu nie ma właśnie opcji rozszerzenia długości blatu. To, jaki kształt pasuje do danego pomieszczenia, już omówiliśmy.
- Stół rozkładany – praktyczny i funkcjonalny, idealny dla pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni. Zazwyczaj tę dodatkową funkcję miewają stoły kwadratowe i okrągłe, czasem stoły prostokątne (ten model przynależy już raczej do bardzo dużych jadalni, przygotowanych do przyjmowania wielu gości).
Krok 5: Wybierz idealny stół dla Twojego domu

Wybór idealnego stołu do domu uwzględnia takie parametry jak: rozmiar i przeznaczenie pokoju, liczba domowników, styl aranżacji, materiał blatu oraz kształt stołu. Każdy z czynników w jakichś sposób się z sobą łączy, w tym, w dużym stopniu: kształt mebla i wymiary pomieszczenia.
Podstawą jest świadomość, że idealny stół do domu to taki, który łączy w sobie funkcjonalność, estetykę i trwałość.
Chcesz zaprojektować swój wymarzony stół?
W Woodnut wiemy, że wybór odpowiedniego stołu to ważne zadanie wymagające cierpliwości.
Jeśli poszukujesz inspiracji, zobacz nasze sztandarowe modele:
- Stół Texas – dębowy blat i stalowa podstawa, czyli recepta na wybitną trwałość.
- Stół Colorado – klasyczny projekt z fantazyjną niespodzianką.
- Stół California – minimalizm, prostota i delikatność w połączeniu z solidną nowoczesnością.
Jeżeli wolisz coś nietuzinkowego i oryginalnego, masz jedyną w swoim rodzaju opcję: stwórz swój stół z naszą pomocą!
Mamy nadzieję, że weźmiesz sobie do serca i zapamiętasz 5 kroków na to, jak dopasować kształt stołu do wielkości pomieszczenia. Nie bój się pytać, weryfikuj, analizuj, czytaj opinie na temat różnych producentów.
Jeśli potrzebujesz porady od specjalistów, w Woodnut służymy pomocą. Skontaktuj się z nami!