10 pomysłów na aranżację jadalni. Stwórz idealne miejsce do jedzenia

Aranżacja jadalni to zadanie niekonwencjonalne, wymagające umiejętności przestrzennego myślenia. Poznaj 10 pomysłów na idealną jadalnię!
10 pomysłów na aranżację jadalni

Jadalnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu – wykorzystywana do codziennego spożywania posiłków, celebracji towarzyskich spotkań i rodzinnych obiadów czy jako przestrzeń do pracy biurowej. Może ona przyjąć wiele form – jako przestrzeń połączona z aneksem kuchennym, wydzielony salon bądź wyodrębniony pokój. Przeczytaj artykuł, w którym podamy Ci 10 pomysłów na aranżację jadalni, które łączą praktyczną funkcję z ponadczasowym wyglądem!

Inspiracje i historia jadalni

Projekt aranżacji jadalni wymaga znajomości różnych stylów aranżacyjnych. Warto mieć świadomość, czym różni się np. styl minimalistyczny od skandynawskiego. Jest wiele różnych możliwości. Pokażemy Ci 10 najpopularniejszych stylów aranżacji jadalni. Sprawdź, który Ci się spodoba!

Krótka historia pokoju stołowego

Jadalnia nie zawsze prezentowała się tak, jak współcześnie – np. jako osobne pomieszczenie, zaprojektowane zgodnie z układem pomieszczeń w domu/mieszkaniu.

Jeszcze w średniowieczu w bogatszych rodzinach za jadalnię uchodziło najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie; nie musiała koniecznie sąsiadować z kuchnią. Ważny był układ siedzeń przy stole – każdy mieszkaniec miał swoje określone siedzisk. Gospodarze siadali na podwyższeniu – im dalej dana osoba siedziała od głowy rodu, tym mniejszą „pozycję” miała.

Funkcje jadalni w dzisiejszych czasach

Współczesna jadalnia odgrywa kluczową rolę w integracji rodziny z danego domu. To centralne miejsce spotkań w rodzinnym gronie przy posiłkach i wspólnych rozmowach, okazjonalnych przyjęć. Sprzyja budowaniu więzi i wzmacnianiu relacji między mieszkańcami. Inne role, które może pełnić, to: przyjmowanie gości, odrabianie lekcji, rozrywka z bliskimi, miejsce pracy, miejsce do nauki.

Aranżacja jadalni z Woodnut

Aranżacja jadalni z Woodnut. Intuicyjny konfigurator

Stoły i stoliki kawowe z litego drewna – to oferta Woodnut. Wszystkie meble są wykonane ze szlachetnego dębu.

Do jadalni pasować będą zarówno klasyczne stoły i stoliki kawowe o ponadczasowym designie oraz masywnej konstrukcji, jak i industrialne modele ze stalowymi, subtelnymi nogami.

Jeśli nie odnajdziesz w naszej ofercie niczego, co by Cię zachwyciło, mamy alternatywne rozwiązanie. Stwórz swój stół przy użyciu intuicyjnego konfiguratora! Po wysłaniu wstępnego, personalizowanego projektu, skontaktujemy się z Tobą, by omówić oczekiwania i dalszą współpracę.

Wybór stylu jadalni

Wybór stylu jadalni. Styl skandynawski

Jadalnia może być urządzona na różne sposoby. Najpopularniejsze style łączą w sobie praktyczność z estetyką. Poznaj dziesięć z najczęściej wybieranych lub najciekawszych stylów aranżacji jadalni. Czy do każdej z tych różnych możliwości pasują drewniane stoły i stoliki kawowe?

Styl skandynawski

Styl skandynawski to połączenie minimalizmu, funkcjonalności i eleganckiej surowości.

Jadalnia w stylu skandynawskim spodoba się osobom, które cenią elegancję, prostotę i nawiązania do natury.

Dominującym kolorem jest biel, która nadaje pomieszczeniu lekkości, przejrzystości. W jadalni ściany jasne dają iluzję większej i przestronniejszej jadalni. Barwy uzupełniające całość aranżacji to szarość, beż, stonowane zieleń i błękit – by wnętrze nie było pozbawione wyrazu. Nie ma tu miejsca na krzykliwe i bardzo wyraziste kolory.

W aranżacjach skandynawskich pełno jest nawiązań do natury – poprzez naturalne materiały. Popularnym wyborem są jasne meble z litego drewna o prostej konstrukcji.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny cieszy się sporą popularnością wśród architektów wnętrz. Cechuje się materiałami, geometrycznymi kształtami i minimalizmem.

Nowoczesna jadalnia to miejsce, gdzie można łączyć kontrastujące ze sobą kolory, np. czerń i biel. Najczęściej jednak wybierane są odcienie szarości, beżu, brązu (jako kolor ściany w jadalni).

Do jadalni w stylu nowoczesnym pasują meble o prostej formie, bez bogatych zdobień. Umeblowanie może być wykonane z różnych materiałów – nie tylko drewna, ale i szkła, metalu, tworzyw sztucznych. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź koniecznie 10 pomysłów na aranżację jadalni, dzięki którym Twoje wnętrze stanie się jeszcze bardziej funkcjonalne i estetyczne.

Styl tradycyjny

10 pomysłów na aranżację jadalni - styl tradycyjny

Styl tradycyjny to połączenie prostoty, funkcjonalności i elegancji. O wyjątkowości takich aranżacji świadczy nieprzemijająca popularność.

Jadalnia w stylu tradycyjnym to wybór bezpieczny i zawsze trafny. Klasyczna aranżacja wprowadza do pomieszczenia przytulną, domową atmosferę. Charakteryzuje się konwencjonalnymi meblami, ciepłą kolorystyką (odcienie brązu, beżu czy bieli) i delikatnie pozłacanymi dekoracjami.

Do jadalni w stylu tradycyjnym wybiera się jedynie naturalne, szlachetne materiały, m.in. drewno dębowe czy marmur. Warto wybrać stoły z drewna litego, krzesła z tapicerowanym siedziskiem, solidne komody i witryny z przeszkleniami.

Styl minimalistyczny

Minimalistyczne wnętrza nie różnią się funkcjonalnością i estetyką od innych stylów aranżacji. Stawia się tu na wygodę i praktyczność. Styl minimalistyczny cechuje się on prostymi formami, ograniczoną kolorystyką i brakiem dekoracji.

Jadalnia w stylu minimalistycznym sprawdzi się idealnie do mniejszych pomieszczeń. Jakość góruje nad ilością. Nie ma tu miejsca na niepraktyczne, zbędne elementy wyposażenia. Najważniejszy jest solidny, drewniany stół jadalniany oraz wygodne krzesła. Jedyne dodatki to estetyczny żyrandol czy lampa stojąca, które naświetlą wnętrze i wyeksponują wolną przestrzeń, ewentualnie puchaty, jasny dywan.

Styl industrialny

10 pomysłów na aranżację jadalni - styl industrialny

Styl industrialny jest dość popularny wśród architektów wnętrz. Jadalnia w stylu industrialnym sprawdzi się świetnie zarówno jako przedłużony salon czy kuchna, jak i osobne pomieszczenie.

Podstawą są surowe materiały (np. metal, beton, cegła), które podkreślają loftowy charakter pomieszczenia. Dominują neutralne kolory, tj. czerń, szarość, brąz, beż, biel.

Centralnym punktem jadalni w stylu industrialnym jest często solidny, prosty stół z metalowymi nogami i drewnianym blatem (zarówno prostokątnym, jak i okrągłym). Naokoło niego stoją metalowe – czasem tapicerowane – krzesła.

Za oświetlenie służą lampy z odsłoniętymi żarówkami o surowej i oszczędnej konstrukcji.

Styl rustykalny

Styl rustykalny wyróżnia się przytulnością. Bywa nieraz utożsamiany ze stylem góralskim – z racji dominacji drewna, dominacji ciepłych barw oraz nawiązań do natury (naturalne materiały).

Jadalnia w stylu rustykalnym kojarzy się najczęściej z drewnem dębowym. Stoły i stoliki kawowe z drewna litego mogą mieć prostą formę i toczone nogi. W niektórych aranżacjach krzesła zostają zastąpione wygodną ławką.

W jadalni w stylu rustykalnym szlachetnemu drewnu towarzyszy też kamień czy cegły (np. jako opcja jednej ściany w jadalni). W poszukiwaniu wyjątkowego klimatu i oryginalnych rozwiązań, warto poznać naszych10 pomysłami na aranżację jadalni, które pomogą stworzyć przytulne i harmonijne wnętrze.

Styl glamour

10 pomysłów na aranżację jadalni - styl glamour

Styl glamour kojarzy się z blaskiem, luksusem, przepychem. Wysublimowana estetyka łączy się tu z maksymalnym komfortem.

Aranżacje w stylu glamour lubują się w większych przestrzeniach, zapełnionych połyskliwymi elementami wyposażenia.

Ozdobne meble to podstawa. Krzesła i stoły do jadalni glamour nieraz miewają posrebrzane nóżki. 

Jadalnia w stylu glamour powinna być dobrze oświetlona. Częstym wyborem są kryształowe żyrandole czy ozdobne, pozłacane kinkiety.

Styl vintage

Jadalnia w stylu vintage to ukłon w stronę minionych dekad. Aranżacje retro czerpią najlepsze rozwiązania z designu poprzednich epok.

Częstymi elementami wyposażenia są antyczne meble i stare, oryginalne dodatki i dekoracje (np. czarno-białe zdjęcia w pozłacanych ramkach albo stary gramofon, radio).

Dla stylu vintage charakterystyczne są ciepłe kolory i meble z minionych epok, m.in. wiekowe krzesła czy drewniane stoły i stoliki kawowe, które nadają wnętrzu elegancji, uroku i unikalności.

Styl prowansalski

10 pomysłów na aranżację jadalni - styl prowansalski

Styl prowansalski nawiązuje do aranżacji wnętrz we francuskich domach na wsiach i przedmieściach. Dominujące barwy to róż, błękit, fiolet, biel, żółć i zieleń (często jako kolor ściany w jadalni).

Jadalnia w stylu prowansalskim cechuje się jasną, ciepłą kolorystyką i naturalnymi materiałami – głównie drewnem. Umeblowanie ma wspólną cechę z tradycyjnymi aranżacjami: nacisk na klasyczne, eleganckie meble z drewna litego.

Popularną metodą zdobienia, jaką wykorzystuje się w stylu prowansalskim, jest postarzanie drewna, z którego zostały wykonane stoły, krzesła, komody, witryny i inne elementy wyposażenia.

Styl Hampton

Styl Hampton wyróżnia się elegancją, komfortem, naturalnością i lekkością. Łączy nowoczesność z klasyką, czego efektem są przytulne i harmonijne wnętrza.

Jadalnia w stylu Hampton powinna być przestronna, dobrze oświetlona (duże okna wpuszczające światło dzienne), z dominacją jasnych kolorów oraz różnorodnych wzorów na dodatkach.

Solidne i wytrzymałe meble z litego drewna (najczęściej dębu) to podstawa. Stoły mają proste i eleganckie formy, z blatami prostokątnymi bądź okrągłymi. Nie muszą być koniecznie w naturalnym stanie – bywają też bielone lub malowane na jasne kolory.

W jadalni w stylu Hampton dominują motywy morskie – np. muszle jako elementy wystroju, puchaty dywan czy obrazy, zdobiące ściany w jadalni i ukazujące spokojne morze.

Aranżacja jadalni

Aranżacja jadalni w salonie

Aranżacja jadalni, czyli „serca domu”, zależy od wielkości domu, jego układu oraz indywidualnych potrzeb domowników. Jedno jest pewne – nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu da się zaaranżować funkcjonalny kącik jadalniany. Jeśli szukasz inspiracji, zapoznaj się z 10 pomysłów na aranżację jadalni, które pomogą stworzyć przytulne i wygodne miejsce do spożywania posiłków.

Jadalnię można traktować jako część salonu lub kuchni, a także jako przestrzeń łącząca salon z aneksem kuchennym (kącik jadalniany). Czasem – w dużych domach z wieloma wolnymi pokojami – urządza się ją w osobnym pomieszczeniu.

Aranżacja jadalni w salonie

Jadalnia w salonie to często stosowane, uniwersalne rozwiązanie – głównie ze względu na ograniczony metraż w mieszkaniach.

Architekci wnętrz lubią taką aranżację, ponieważ projekt jadalni w salonie nie jest skomplikowany. Funkcjonalną, otwartą przestrzeń można zaaranżować bez wykorzystania ścianek działowych.

Ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni – jadalnia ma postać części jadalnej, czyli łącznika, który pomaga oddzielić salon od kuchni. Jest to po prostu okrągły, funkcjonalny, drewniany stół owalny bądź prostokątny, który stanowi centralną strefę w pomieszczeniu.

Aranżacja jadalni w kuchni

Architekt wnętrz, który chce zaaranżować jadalnię, powinien kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku salonu. Pamiętaj jednak, że kuchnia z reguły jest mniejsza niż salon. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, architekci wnętrz polecają do jadalni ściany w jasnych kolorach oraz meble wielofunkcyjne, np. rozkładane stoły z drewna litego czy składane krzesła dębowe, które można schować po zakończeniu posiłku.

Jadalnia w kuchni powinna mieć harmonijny wygląd poprzez dobór mebli i dodatków, które pasują stylistycznie do pozostałej części kuchni. Efekt to schludna, jasna, naturalna przestrzeń, w której aż chce się spędzać czas. Jeśli zależy Ci na spójnej aranżacji, warto sięgnąć po 10 pomysłów na aranżację jadalni, aby dostosować je do stylu kuchni i stworzyć funkcjonalne, a zarazem przytulne wnętrze.

Aranżacja jadalni jako osobne pomieszczenie

Aranżacja jadalni jako osobne pomieszczenie to duże pole do popisu dla architekta wnętrz. Najczęściej wybierają oni styl minimalistyczny, choć nie jest to reguła. Najważniejsze zadanie to stworzenie zacisznego miejsca do spożywania posiłków, oddzielone od reszty domu.

Jadalnia jako osobne pomieszczenie ma znaczącą wadę – pojawia się konieczność za każdym razem przechodzenia z kuchni do jadalni.

Aranżacja jadalni w praktyce

Aranżacja jadalni w praktyce. Jak urządzić salon i jadalnię, które sąsiadują ze sobą? Stół California

Znasz już podstawy aranżacji jadalni – różne style i położenie tego pomieszczenia. Przedstawimy Ci dwie nasze propozycje, jak wykorzystać wiedzę w praktyce: jadalnię w salonie i w kuchni.

Pomysł na jadalnię w salonie

Nasza propozycja jadalni w salonie to elegancka, nowoczesna aranżacja kącika jadalnianego oddzielonego od salonu.

Centralnym elementem jest prostokątny stół California, który można z powodzeniem wykorzystać również do stylu industrialnego. Zachwyca minimalistycznym designem: masywny, dębowy blat dopełnia delikatna, prosta stalowa podstawa. Naokoło stołu stoją jasne, tapicerowane krzesła, które przełamują surowość stołu i dodają jadalni przytulności (podobnie jak puchaty dywan w salonie). Całość kącika jadalnianego zwieńczają dwie duże lampy z aksamitnymi, czarnymi kloszami.

Pomysł na jadalnię w kuchni

Nasz pomysł na kuchnię i jadalnię - pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim. Stół Montana

Wygląd jadalni w kuchni zależy od rozkładu i wielkości kuchni, z którą sąsiaduje.

Mamy propozycję dla dużej części kuchennej w stylu skandynawskim. Tradycyjnie, stół – proponujemy stół przytulny i rustykalny stół Montana – stoi na środku pomieszczenia. Dopełniają go efektowne, wygodne krzesła z drewna. Stół i krzesła powinny być ustawione tak, by nie przeszkadzały w codziennym, nieskrępowanym poruszaniu się po kuchni. Dominują jasne kolory.

Aby takie wnętrze nie było pozbawione wyrazu, warto wprowadzić ceglaną ścianę od strony kuchni (dekoracja ściany w jadalni).

Urządź swoją jadalnię z Woodnut

Stół jest sercem każdej jadalni. Wpływa na ostateczny wygląd całej aranżacji. Drewno dębowe uchodzi za najbardziej uniwersalny materiał na stół. Stoły z drewna litego pasują do każdej aranżacji. Wybierając odpowiedni mebel, warto zapoznać się z 10 pomysłów na aranżację jadalni, które pomogą stworzyć wyjątkowe miejsce do spożywania posiłków.

Meble od Woodnut da się wkomponować w wiele stylów aranżacji – wystarczy pomysłowość i kreatywność w wymyślaniu projektu. Proponujemy nie tylko stoły do jadalni, ale i stoliki kawowe do salonu.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami, by odnaleźć idealny stół do jadalni!

Spis treści

Zaprojektuj swój wymarzony stół!
O autorze
Picture of Patrycja Rodzin
Patrycja Rodzin
Zapraszam na moje social media:

Dziękujemy za Twoje zamówienie!

Zabieramy się za stworzenie wyceny, którą wyślemy Ci w ciągu jednego dnia roboczego na Twój adres e-mail. Cieszymy się, że możemy pomóc w stworzeniu Twojego idealnego wnętrza!

Twoja wiadomość właśnie dotarła do Woodnut! Skontaktujemy się z Tobą wkrótce.

Zespół Woodnut.

Logo Woodnut białe

Zamów swój wymarzony stół!